Home Audi AUDI A8 4,2 TDI
AUDI A8 4,2 TDI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mirosław Wdzięczkowski   
sobota, 08 stycznia 2011 19:39

 

 

 

KLASA SAMA W SOBIE

 

 

Audi od dawna znane było ze sportowego zacięcia swych pojazdów, oraz nieprzeciętnego luksusu i jakości wykonania swych aut. Model A8 produkowany od 1993 r. w USA był kilkakrotnie wybierany jako najlepsze auto dla biznesmenów. Wyprzedzając nawet Rolls Royce'a. Najnowszy A8 nie pozostawia złudzeń. Jest w klasie aut najbardziej prestiżowych czołowym konkurentem. A z silnikiem V8 4,2 TDI z napędem Quattro jest dynamiczny i bezpieczny.


 

Silnik ten ma zastąpić poprzedniego diesla V10. Ma większą moc 350 KM przy 4000 obr/min i moment obrotowy aż 800 Nm przy 1750 - 2750 obr/min, oraz mniejsze zużycie paliwa. Jest też o wiele bardziej elastyczny.Momentu obrotowego ma niemal 2 razy więcej niż analogiczny silnik benzynowy. Ten diesel jest stosowany również w SUV-ie VW Touareg. Ma dwa bezobsługowe filtry cząstek stałych, dwa katalizatory utleniające, chłodzony wodą system recyrkulacji spalin.


 

We wnętrzu A8 panuje wszechobecna czerń w połączeniu z prawdziwym drewnem i wstawkami z aluminium. Lecz nie oznacza to bylejakości i nudy. Wręcz przeciwnie, jest elegancko, nie pstrokato. Całe wnętrze jest stonowane. W środku panuje cisza, także po uruchomieniu silnika. A poza tym nie trzeba robić doktoratu z obsługi joysticka do sterowania funkcjami auta. Obsługa jest intuicyjna.
Nadwozie A8 to sztuka sama w sobie. Trzeba być nie lada artystą, by wyprodukować auto wyglądające tak pozornie zwyczajnie i tak niezwykle zarazem. To chyba najpiękniejszy samochód wśród luksusowych limuzyn. Pierwsze luksusowe auto z nadwoziem w całości wyprodukowanym z aluminium. I wszystko w tym temacie. Wystarczy obejrzeć zdjęcia.


 

Prowadzenie jak zwykle u Audi nienaganne. Sztywność układu kierowniczego i zawieszenia dobrana znakomicie. Auto ma system poziomowania pojazdu na zakrętach. Ot takie normalne auto dla przeciętnego prezesa koncernu, lub dyplomaty.

A8 jest tak doskonałe, że drżyjcie konkurenci.
 

Tekst; Mirosław Wdzięczkowski

Zdjęcia; Maciej Szanter

Przeczytaj także;

WYPRAWA AUDI A7 DO CHILE

 

 

 
Designed by vonfio.de