Home Formuła 1/F1 F1 GP Singapuru 2012
F1 GP Singapuru 2012 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Leszek Kowalczyk   
sobota, 29 września 2012 22:10

 

Wieczór niespodzianek w Singapurze

 

GP w Singapurze należy do moich ulubionych z kilku powodów. Odbywa się wieczorem i relacja z wyścigu na tle miasta wygląda wyjątkowo spektakularnie. Dodatkowo uliczny, bardzo kręty tor jest jednym z najdłuższych w kalendarzu. Warunki klimatyczne panujące w Singapurze, a więc temperatura ponad 25 stopni i wilgotność 70%, wymagają zarówno od kierowców jak i bolidów najwyższej formy. Nie ma tu miejsca na błędy, a każdy z nich może skończyć się neutralizacją i wyjazdem samochodu bezpieczeństwa. Nie było jeszcze takiego wyścigu, w którym mercedes Bernda Mayländera nie pojawiłby się, ustawiając za sobą sznur samochodów. Charakterystyka toru sprzyja bolidom szybkim w zakrętach, a nie na prostej, stąd wszystkie oczy były zwrócone w kierunku Red Bulla. Po ostatniej klęsce i stracie punktów we Włoszech oczekiwania były wysokie.

 

 

Przejdźmy jednak do niespodzianek zaczynając od kwalifikacji:

 1. 3-cie miejsce Vettela. Po dominacji we wszystkich sesjach treningowych nikt nie spodziewał się takiego wyniku.
 2. Dopiero 7-ma pozycja Webera, który również w treningach nie zachwycał czasami okrążeń.
 3. Jeżeli nie Vettel to na pierwszym miejscu mógł pojawić się jedynie Hamilton. McLareny są niezwykle uniwersalne, a ekipa przygotowała auta rewelacyjnie na weekend. Potwierdza to również świetne, 4-te miejsce Buttona.
 4. Forma Maldonado i jego drugi czas zaskoczyły chyba wszystkich, a radości w boksie nie było końca. Szkoda, że Wenezuelczyk musiał wycofać się z wyścigu po awarii układu hydraulicznego.
 5. 5-ta pozycja Alonso, biorąc pod uwagę możliwości czerwonych bolidów, była niesamowitym wyczynem. Tym bardziej, że Massa zajął dopiero 13-te miejsce.
 6. Kiepska pozycja Renault. Zarówno Grosjean, wracający po karze wykluczenia z jednego wyścigu, jak również Raikkonen nie mogą zaliczyć tego weekendu do udanych.
 7. Dopiero 14-ta pozycja Pereza. Kierowca, który we Włoszech zachwycał, tym razem trzymał się w środku stawki.

Zaś w wyścigu najbardziej zaskakujące były:

 1. Awaria bolidu Hamiltona i utrata pierwszego miejsca na rzecz Vettela. Obecny mistrz świata pewnie prowadził, trzymając dystans do drugiego Buttona i zdobył drugie w tym sezonie zwycięstwo.
 2. 3-cia pozycja Alonso. Hiszpan potwierdza niesamowitą klasę i kunszt, nawet na torze na którym wydawałoby się, że Ferrari nie ma szans.
 3. 8-ma pozycja Massy. Brazylijczyk po starcie zaliczył kontakt i musiał zjechać do boksu spadając na ostatnią pozycję i tracąc już na pierwszych okrążeniach ponad 70 sekund do prowadzącego Hamiltona.
 4. Rewelacyjny manewr wyprzedzania Massy, w którym tuż przed zakrętem z zimną krwią opanował poślizg tylnej osi, dzięki czemu nie rozbił się o bandę.
 5. Świetna forma di Resty, startującego z szóstej pozycji i kończącego na 4-tym miejscu. Można by powiedzieć że w związku z awarią Hamiltona i Maldonado utrzymał pozycję.
 6. 5-ta pozycja Rosberga, co biorąc pod uwagę tegoroczną formę Mercedesa jest niezłym wynikiem
 7. Spektakularny wypadek Schumachera. Niemiec opóźnił hamowanie przed zakrętem i wjechał w tył bolidu Vergne’a, eliminując obu. Po wyścigu został ukarany za spowodowanie wypadku przesunięciem o 10 pozycji w kolejnym wyścigu.
 8. 10-ta pozycja Webbera, który przy drugiej neutralizacji zjechał, zdaje się niepotrzebnie, na zmianę opon. Niestety po wyścigu sędziowie doliczyli Australijczykowi 20 sekund za wyprzedzanie poza torem, co poskutkowało spadkiem na 11-pozycję. Skorzystał Perez, uzyskując dla swojego zespołu punkcik.

Do końca sezonu zostało już tylko 6 wyścigów. Wszystko wskazuje na to, że o trzeci tytuł mistrza świata powalczą Alonso i Vettel.

 

Tekst: Leszek Kowalczyk

 

Zobacz także:

F1 GP Włoch 2012

F1 GP Belgii 2012

 

 

 
Designed by vonfio.de