Home Imprezy/Events ZACZYNA SIĘ INTRYGUJĄCA IMPREZA
ZACZYNA SIĘ INTRYGUJĄCA IMPREZA Email
Wpisany przez Mirosław Wdzięczkowski   
czwartek, 08 sierpnia 2019 12:44

 

 

JEDZIEMY NA JUBILEUSZ ROZSYPAŃCA W BIESZCZADACH


A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?” – a dlaczego nie, skoro są wakacje, a w najbardziej tajemniczych z polski gór sporo się będzie działo. W czwartek w Cisnej rozpoczyna się jubileuszowa, 10. edycja Bieszczadzkich Spotkań ze Sztuką „Rozsypaniec”, która zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. A więc ruszamy!

 

ZOBACZ TEŻ;  AUTO-TURYSTYKA W BIESZCZADACH ZIMĄ

 

Organizowany od dekady „Rozsypaniec” przyciąga w malownicze rejony Bieszczadów coraz to nowych miłośników nurtu muzycznego zwanego krainą łagodności czy też poezją śpiewaną, a także folku, bluesa i muzyki etnicznej. Podczas festiwalu organizowane są także wernisaże, wystawy, projekcje filmowe, spotkania z artystami oraz targi rękodzieła. Podobnie jak poprzednich latach, większość atrakcji będzie można oglądać w Gminnym Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej oraz przy Karczmie „Skup Runa Leśnego” w Dołżycy, gdzie już tradycyjnie zaplanowano koncerty plenerowe.

 


- Kiedy po festiwalu „Bieszczadzkie Anioły” zaczynaliśmy przygodę z „Rozsypańcem”, nie przypuszczaliśmy, że 10 lat festiwalu upłynie tak szybko. Przydarzały się nam po drodze radosne i smutne historie, ale cieszyliśmy się na każde sierpniowe spotkania pod rozgwieżdżonym niebem i ze sprawdzoną, wierną bieszczadzką publicznością. Niektórzy wracali do nas po latach, inni pozostali wierni od pierwszego festiwalu – mówi Marta Gryczon, dyrektor festiwalu i szefowa Fundacji Artystycznej „Rozsypaniec”.

- Dziesiąta edycja to już prawie „dojrzały” jubileusz. Spotykamy się wszyscy w dniach 8-11 sierpnia w gościnnych progach Karczmy „Skup Runa Leśnego” w Dołżycy oraz Gminnego Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej. Natomiast w niedzielę, w cerkwi w Łopience odprawiona zostanie msza w intencji uczestników festiwalu – dodaje Marta Gryczon, przy okazji zapraszając na spotkania twórców i rękodzielników, okraszone opowieściami o pasji tworzenia. Podczas festiwalu pojawią się stoiska z wyrobami ceramicznymi, szklanymi, odzieżą ręcznie malowaną, biżuterią karpacką i rzeźbą. Nie zabraknie także produktów kuchni regionalnej.

 

 


Nieodłączną częścią „Rozsypańca” są także spotkania autorskie, których głównym animatorem jest znany krakowski poeta, Adam Ziemianin. To właśnie pochodzący z Muszyny twórca poezji i prozy, a także tekstów utworów tak znanych zespołów jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy U Studni, w ubiegłym roku obchodził tutaj jubileusz 50-lecia pracy artystycznej i 70-lecia urodzin. – Tym razem Pan Adam spotka się z widzami w towarzystwie zaproszonych gości, z którymi podyskutuje o roli poezji we współczesnym świecie. Ciekawie zapowiada się także kolejne spotkanie z cyklu „… a kobiety są z Podkarpacia”, które poprowadzi Bernadeta Szczypta. Oprócz tego wraz z Fundacją DKMS w dniach 9–10 sierpnia organizujemy Dzień Dawcy Szpiku, aby w ten sposób przyczynić się do podarowania kolejnych szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. Warto też dodać, że festiwal został dofinansowany ze środków Województwa Podkarpackiego – tłumaczy szefowa festiwalu.

Na festiwalu zagrają w tym roku artyści, którzy w Bieszczady przyjeżdżają, z sentymentem tu wracają, ale będą też tacy, którzy przyjadą na festiwal po raz pierwszy. Będą wśród nich: Sviatyj, Piotr Rogala, Werchowyna, Chudoba, Wyspy Dobrej Nadziei, Ryczące 20 oraz zespół U Studni, który w nieco okrojonym składzie przed tygodniem wystąpił na legendarnej Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie. Nie zabraknie także Kuby Blokesza, który koncerty poprowadzi i z pewnością coś zaśpiewa.

 


Ale festiwal „Rozsypaniec” przygotował także coś dla rodzin z dziećmi, które o tej porze roku zwykle licznie odwiedzają Bieszczady. Dla najmłodszych i ich opiekunów przygotowano szereg działań artystycznych, na które składa się m.in. strefa „ROZczytaj to” z książkami, bajkami i innymi atrakcjami.
Jak widać, zapowiada się intensywny i bardzo ciekawy jubileusz Bieszczadzkich Spotkań ze Sztuką „Rozsypaniec”, podczas którego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Szczegółowe informacje o festiwalu można znaleźć na stornie internetowej
www.fundacjarozsypaniec.org

A jak dojechać w ten wyjątkowo przepiękny zakątek naszego kraju? Oczywiście można koleją czy autobusem, ale my preferujemy… samochód. A więc pakujemy ostatnie bagaże najnowszego i najmniejszego SUV-a Lexusa, czyli modelu UX i uzbrojeni w aparaty fotograficzne oraz dobry humor wyruszamy na spotkanie z tą Magiczną Krainą i Magicznym Festiwalem. Ostatecznie „Rozsypańcowi” stuknęło właśnie 10 lat, a więc nie może nas tam nie być!

 

Tekst i zdjęcia: Tomasz Szmandra 

 

 
Designed by vonfio.de