Home Mercedes MERCEDES B 180 CDI
MERCEDES B 180 CDI Email
Wpisany przez Mirosław Wdzięczkowski   
sobota, 02 czerwca 2012 17:29

 

O gustach nie dyskutujemy

 

Lepsze jest wrogiem dobrego. MERCEDES B klasy nie wydawał się nigdy prawdziwym Mercedesem. Czy aby na pewno? Tak też moglibyśmy powiedzieć o autach dostawczych firmy. A jednak w tym segmencie niemiecka firma od dawna jest liderem, w segmencie B wcale nie jest gorzej.

Pomyślmy o samochodzie kompaktowym. Od razu na myśl przychodzą produkty Renault, VW, Citroen, czy Ford. Tymczasem Mercedes B klasy po liftingu już jest !

 

ZOBACZ TAKŻE: MERCEDES KLASY A - PREMIERA

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 125 LAT MERCEDESA - JUBILEUSZ

 

Na pierwszy rzut oka B klasa wygląda jak nieco przerośnięta klasa A, jest w tym nieco prawdy, bo klasa B bazuje na starszym, mniejszym bracie. Lecz przy bliższym poznaniu widać ogromną różnicę, niemal 40 cm długości. Dzięki temu możemy spojrzeć na ten samochód, jak na rodzinnego minivana. Aby było jeszcze bardziej skomplikowanie, porównaliśmy go z poprzednią wersją B klasy, modelem B 200 CDI, choć poprzednim modelem nie jeździłem, ale znalazł się ktoś, kto może dużo o tym powiedzieć.

 

 

Nowa wersja...

...i poprzednia klasy B.

 

 

 

Poprzedni model B 200 CDI;

Silnik 1992 cm 140 KM

Skrzynia biegów mechaniczna 6 – biegowa

Masa auta 1360 kg

 

Obecny model B 180 CDI;

Silnik 1796 cm 109 KM

Skrzynia biegów mechaniczna 6- biegowa

Masa auta 1400 kg

 

 

 

 


Trzeba przyznać, iż niemiecki koncern nie musiał wiele zmieniać w tym aucie. Poprzedni model wcale nie odstaje jakością wykonania i designem od nowego. Ten jest nieco większy, dłuższy o 8,9 cm i szerszy o 0,9 cm, oraz niższy o 4,6 cm. Ale ma także mniejszy o 7,9 cm rozstaw osi.

  

Nowy model ma wyrazisty pazur, który widać już na pierwszy rzut oka. Przyciąga uwagę i wzbudza duże zainteresowanie przechodniów. Ma większe przeszklenie boku nadwozia. Szyba tylna również jest większa.

Przód auta jest bardzo elegancki, nawiązuje stylizacją do innych modeli Mercedesa. Na atrakcyjność auta składają się 17 calowe obręcze aluminiowe.

 

 

 

Po otwarciu drzwi we wnętrzu od razu uwagę przykuwa świetna w dotyku skórzana kierownica. Tapicerka nadaje wnętrzu ekskluzywności. Plastiki na desce rozdzielczej miękkie i miłe w dotyku. Duża deska rozdzielcza jest umieszczona wysoko. Na środku deki uwagę zwracają trzy duże nawiewy powietrza, oraz ekran nawigacji.

 

 

Wrażenia z jazdy wprost przednie. Auto na zakrętach trzyma się drogi wprost wybornie. Nie oczekiwałem po tej klasie aż takiej jakości prowadzenia. Auto przyspiesza całkiem dobrze, jak na swoje 109 KM, a gdyby pod maską był silnik z poprzedniego modelu, było by jeszcze lepiej. Ale taki też mamy do wyboru. Co więcej to oszczędny motor, nie zauważyliśmy zużycia paliwa, które by nas rzuciło na kolana. Tylko po co nowy model jest cięższy od poprzedniego o 40 kg. Zawieszenie dość sztywne, lecz nie przesadnie. Mamy poczucie komfortu.

 

 

Nowe wnętrze nowej klasy A.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: WIZYTA W MUZEUM MERCEDESA

 

Poprzednim modelem B 200 jeździł Red. Grzegorz Traczewski, Auto Plus Radio w radiowww.eu ;

O gustach się nie dyskutuje, ale nowa B klasa podoba mi się o wiele mniej, niż jej poprzedniczka. Z zewnątrz nowy model jest pudełkowaty i brakuje mu lekkości. W środku jest ciemno i smutno, mimo że w testowanym samochodzie była dwukolorowa deska rozdzielcza i jasna tapicerka. Kierowcy o powiedzmy średnim wzroście trudniej jest zająć właściwą pozycję za kierownicą, siedzi się bowiem niżejprzez co widoczność jest gorsza niż u poprzednika. Przejechałem kilka tysięcy kilometrów starą B200 i polubiłem ten samochód. Ewidentnie lepiej się nim podróżuje. Prawdę mówiąc spodziewałem się po nowym modelu czegoś więcej. Ale cóż. Nie ważne czy coś jest ładne, tylko co się komu podoba”.

 

 

 

Według mojej subiektywnej oceny Mercedes B to bardzo pozytywne zaskoczenie. Mamy więcej w aucie, które nie powinno zaskakiwać, a jednak. Turystyka motoryzacyjna zyskała dobrego sprzymierzańca do licznych wypraw i podróży, który wygląda bardzo dobrze nawiązując stylistycznie do najlepszych modeli firmy. Tego pojazdu wstydzić się nie trzeba. Cóż, przecież o gustach się nie dyskutuje!

 

Tekst i zdjęcia: Mirosław Wdzięczkowski

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

NAJSTARSZY MERCEDES W POLSCE

ZLOT MERCEDESA

RAJD POJAZDÓW ZABYTKOWYCH W UNIEJOWIE

MERCEDES VIANO W TOSKANII

 

 

 
Designed by vonfio.de