Home NOWOŚCI NOWY PEUGEOT
NOWY PEUGEOT Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 17 kwietnia 2014 23:42Samochód koncepcyjny PEUGEOT EXALT -

- nowatorskie wzornictwo i jeszcze bardziej intensywne wrażenia z jazdy.

Wraz z prezentacją nowego modelu koncepcyjnego EXALT, koncern PEUGEOT przedstawia innowacyjną wizję samochodu, którego inspiracją jest concept car Onyx. EXALT rozpala wszystkie zmysły. Jego wyróżnikiem są odważny design i zaskakujące zestawienia materiałów.
Charakterystyczne linie nadwozia modelu koncepcyjnego ONYX zostały poddane reinterpretacji dzięki niecodziennemu połączeniu surowego metalu z przypominającą fakturą skórę rekina tkaniną Shark Skin o optymalnych parametrach użytkowych.
Kabina, która charakteryzuje się niezwykle wysokim poziomem komfortu akustycznego została wykończona różnymi rodzajami materiałów - naturalną melanżową tkaniną z domieszką wełny, patynowaną skórą, surową stalą i czarnym hebanem. To jeden z najszlachetniejszych gatunków drewna, który we wnętrzu został wykończony unikalnym wzorem zaprojektowanym przez studio PINWU Design Trio.


ZOBACZ RÓWNIEŻ;     NOWY PEUGEOT 308

 

 

Każda podróż samochodem staje się niezwykłym doświadczeniem dzięki technologiom zastosowanym w modelu EXALT: PEUGEOT i-Cockpit, światłom ultrafioletowym, oczyszczaczowi powietrza Pure Blue... to motoryzacyjne dzieło sztuki napędza układ HYbrid4 z silnikiem benzynowym o mocy 340 koni mechanicznych.
Wyznacznikami kolejnych etapów 125-letniej historii automobilizmu PEUGEOT są modele wytyczające nowe trendy w motoryzacji. Samochód koncepcyjny EXALT ugruntowuje pozycję marki i jest początkiem nowego rozdziału w jej dziejach. Idziemy dalej z determinacją i wiarą w nasze możliwości.
Maxime Picat, Prezes marki PEUGEOT

 Dynamiczna sylwetka

Wraz z premierą modelu EXALT, PEUGEOT przedstawia odważną wizję samochodu, który łączy w sobie elegancki design i wszechstronność zastosowania. Dzięki temu radykalnemu podejściu i licznym walorom EXALT jest przedmiotem pożądania.
Gilles Vidal, Dyrektor ds. Stylistyki PEUGEOT


Mocno zarysowane, szlachetne linie nadwozia modelu EXALT są wyrazem siły wzornictwa marki PEUGEOT.  Szeroki rozstaw kół i silnie zaznaczone nadkola podkreślają odważną stylistykę 5-drzwiowego nadwozia o długości 4,70 m. Połączenie płaskich powierzchni i prostych linii daje w efekcie wrażenie wyrazistości i lekkości.
Konecpcja EXALTA, radykalnie wykorzystuje materiały wyłącznie niezbędne do konstrukcji auta. Zastosowane tworzywa są owocem francuskiego i chińskiego know-how oraz inspiracji kulturą obu krajów.  Wszystkie materiały zostały dobrane pod kątem doskonałych parametrów użytkowych.

PEUGEOT EXALT ma mocną i silnie zaznaczoną sylwetkę, która zyskuje lekkość dzięki oryginalnie dobranym materiałom. Wnętrze samochodu wykończono naturalnymi tworzywami, które zapewniają komfort i intuicyjną jazdę. Dzięki zastosowaniu tak innowacyjnej koncepcji, samochód staje się atrakcyjniejszy i bardziej wszechstronny, co jest szczególnie widoczne w przypadku tylnej klapy wyposażonej w unikalny mechanizm otwierania, za którą kryje się pojemny bagażnik.
Pierre Paul Mattei, Szef Stylu PEUGEOT EXALT


Ręcznie wykuta przez mistrza blacharstwa stalowa karoseria samochodu jest hołdem złożonym sztuce francuskiej motoryzacji lat 20. i 30..
Jej forma stanowi reinterpretację kanonów stylistycznych, które leżą u podstaw motoryzacyjnej pasji: dynamiczne, wyciągnie linie, wysoki pasa boczny, nachylona szyba przednia, nisko poprowadzona linia dachu (zaledwie 1,31 m), smukła sylwetka, która kryje przestronną kabinę, precyzyjnie spasowane płaszczyzny boczne z progami z włókna bazaltowego i 20-calowe koła. 
Długa maska silnika jest naturalnym przedłużeniem wyrazistego przodu. Wbudowane w zderzak podwójne reflektory przednie mają charakterystyczny dla marki kształt. W centralnej części umieszczono zwracający uwagę grill, który tworzy odpowiednie tło dla lwa niosącego w tym przypadku podwójną symbolikę.  W chińskiej kulturze, logo francuskiej marki jest symbolem władzy i prestiżu. W dolnej części maski, strumień powietrza wlatujący do silnika przecinają wyprofilowania, na których umieszczono kierunkowskazy LED.  
Aby poprawić współczynnik oporu aerodynamicznego, tylna część modelu EXALT została wykończona materiałem Shark Skin o optymalnych parametrach użytkowych. Jego ziarnista, zainspirowana przez naturę faktura poprawia osiągi aerodynamiczne pojazdu i ogranicza zużycie paliwa. Prosta linia, która oddziela krawędź tylnych drzwi od trójkątnego okna zapewnia płynne przejście między szarością płata stali i czerwienią materiału Shark Skin. Zastosowanie tego tworzywa w połączeniu z innymi elementami - umieszczonym w tylnym zderzaku wylotem powietrza, płynną linią dachu i profilowanymi lusterkami bocznymi - pozwoliło na zoptymalizowanie właściwości aerodynamicznych modelu EXALT, którego współczynnik SCx wynosi 0,6.
Wyjątkowe cechy aerodynamiczne sprawiają, że EXALT jest modelem, który z daleka zwraca uwagę. Pozioma listwa biegnąca przez przetłoczenia tylnego spojlera podkreśla szerokość samochodu i wyprofilowany blok świateł.

PEUGEOT EXALT to także samochód o wszechstronnym zastosowaniu. Dwuczęściowa klapa bagażnika została wyposażona w nowatorski mechanizm podnoszenia. Zastosowane rozwiązanie pozwala na uzyskanie maksymalnego otwarcia bagażnika nawet przy małej ilości miejsca wokół samochodu.  Za automatyczną klapą typu hobby kryje się przestrzeń z niskim progiem załadunku. Wykończony drewnem bagażnik wygląda bardzo estetycznie i ułatwia załadunek bagażu.


Intuicyjna jazda

Pracując nad projektem, znalazłem źródło inspiracji w muzyce.  Najważniejszym wyznacznikiem tej koncepcji jest harmonia. Nuty łączą się razem, tworząc poruszającą muzykę. W podobny sposób technologia i tradycja łączą się ze sobą w modelu EXALT. Obok cyfrowego kokpitu PEUGEOT i-Cockipt umieszczono przełączniki typu Toggle Switch. Końcowy efekt to czysta i ponadczasowa forma.
Alessandro Riga, projektant wnętrza PEUGEOT EXALT


PEUGEOT i-Cockpit zapewnia intensywne doznania i radość z jazdy. Niewielkich rozmiarów kierownica, pokryta skórą i naturalną melanżową tkaniną z domieszką wełny, oraz cyfrowa deska rozdzielcza są intuicyjnie rozmieszczone vis-a-vis fotela kierowcy, aby zapewnić mu sprawniejszą obsługę i lepszą czytelność instrumentów. W rozbudowanej środkowej konsoli umieszczono dwa składane ekrany dotykowe.  Na górnym wyświetlaczu pokazują się odczyty z komputera pokładowego, systemu audio i nawigacji. Drugi ekran pełni funkcję widocznego w czasie jazdy panelu sterowania automatycznej klimatyzacji i systemu Pure Blue.
W desce rozdzielczej umieszczono także dziewięć przełączników typu Toggle Switch, których stylistyka nawiązuje do wzornictwa instrumentów muzycznych. Dwa przełączniki znajdują się po lewej stronie kierownicy, a pozostałych siedem z prawej strony kokpitu. Takie rozplanowanie odzwierciedla zdolność ludzkiego umysłu, który jest w stanie szybko zapamiętać pozycje i funkcje siedmiu elementów.  Kierowca może według własnego życzenia przypisać przełączniki do wybranych funkcji: dokonywać zmian w ustawieniach nawigacji za pomocą jednego z przycisków lub korzystać z innego, by uzyskać dostęp do ustawień pojazdu.
Może także skonfigurować jeden z przycisków typu Toggle Switch, by aktywować nim system świateł ultrafioletowych. Ten zintegrowany z przednimi reflektorami system oświetlenia jest bardzo przydatny o zmierzchu. Tzw. czarne światło sprawia, że poziomie znaki drogowe stają się bardziej wyraźne, co znacznie poprawia widoczność i podnosi komfort jazdy.
Dla wygody pasażerów, PEUGEOT EXALT został wyposażony w nowatorski system oczyszczania powietrza Pure Blue. Kiedy samochód stoi w miejscu i nikt nie przebywa w jego wnętrzu, system Pure Blue rozpyla środki bakteriobójcze i grzybobójcze, aby zdezynfekować wnętrze kabiny. Kiedy pojazd rusza z miejsca, aktywny filtr czyści nawiewane do środka powietrze, aby usunąć z niego LZO (lotne środki organiczne) i cząsteczki zanieczyszczeń. Dzięki temu kierowca i pasażerowie podróżują zawsze w oczyszczonym środowisku.

 Wizjonerski design

Nasze podejście wyrasta z odpowiedzialnej postawy. PEUGEOT EXALT jest wykonany z surowych, naturalnych materiałów kontrastujących z nowatorskimi tworzywami o optymalnych parametrach użytkowych. Chcieliśmy wyposażyć samochód w praktyczne dodatki i zrobić to w przemyślany sposób, aby w wyniku optymalizacji procesów oszczędnie gospodarować materiałami i zmniejszyć ilość odpadów.
Podobne podejście zastosowano do pozyskiwania materiałów na rynkach lokalnych, np. podczas zakupu czarnego hebanu z drzew rosnących w lasach tropikalnych Azji Południowo-Wschodniej.
Sophie Gazeau, stylistka odpowiedzialna za dobór kolorów i materiałów zastosowanych w modelu PEUGEOT EXALT.

PEUGEOT EXALT jest niezwykle atrakcyjną propozycją dla wszystkich wielbicieli motoryzacji z każdego kraju. Jego koncepcja łączy w sobie elegancję Zachodu z wyrafinowaniem Wschodu.
Fengyou Gong, stylista PEUGEOT China

PEUGEOT EXALT jest rozwinięciem wizjonerskiej koncepcji ONYX, którą zaprezentowano po raz pierwszy w 2012 roku.
Wkomponowane w nadwozie płaty czystej stali podkreślają wyrazistą stylistykę samochodu. Surowa stal pojawia się także na innych elementach, m.in. na kołach, by wyeksponować ślady frezowania.
Stalowe powierzchnie pokrywają także inne elementy samochodu, z którymi nie stykają się ciała jego czterech użytkowników. Podłokietniki i część siedzenia, która podpiera ramiona zostały wykończone drewnem w ciepłych odcieniach. Górna część kabiny jest wyłożona od dolnej krawędzi okien naturalną, melanżową tkaniną z domieszką wełny, którą wykorzystano także do obicia paneli drzwi, deski rozdzielczej i sufitu. Oddzielająca obie materiały listwa z trójwymiarowym nadrukiem maskuje głośniki systemu Hi-Fi. Jej struktura naśladuje budowę komór bezodbiciowych, w których zakłócenia akustyczne są tłumione przez materiały dźwiękoizolacyjne.

Kierowcę, jak i pasażerów wsiadających do samochodu PEUGEOT EXALT czeka w środku niezrównany poziom komfortu. Siedziska i oparcia wykonanych z kompozytów foteli kubełkowych są wykończone naturalną melanżową tkaniną z domieszką wełny, a ich boki są obite patynowaną skórą.
Tkaniny i skórę poddano wstępnej obróbce, by jak najoszczędniej wykorzystać dostępne surowce. Odpowiedni kształt materiałów uformowano przy pomocy specjalnych szczypiec, dzięki czemu zminimalizowano ilość ścinek i odpadów. Inspiracją tej prostej metody były tradycyjne rozwiązania stosowane w najbardziej renomowanych zakładach krawiectwa męskiego. W ten sposób wyprofilowane zostały wyraźne zagięcia, które nie wymagały zszycia.
Do samochodowej tapicerki wybiera się zazwyczaj skórę pozbawioną przebarwień, a następnie garbuje się ją, by uzyskać idealny odcień. W modelu EXALT wykorzystano natomiast wszystkie kawałki skór, których niedoskonałości stają się ich unikalnym wyróżnikiem. Proces starzenia przebiegał w naturalny sposób, bez użycia środków chemicznych.
Projektanci zdecydowali się na wybór czarnego drewna hebanowego ze względu na jego unikalne właściwości oraz azjatyckie pochodzenie. Drewniane elementy zdobi motyw zaprojektowany przez studio PINWU Design Trio. Rysunek lwa na tle pędów i liści bambusa to dzieło chińskiego mistrza, który korzystał z tradycyjnych technik rzemieślniczych.
Włókna węglowe skontrastowano z włóknem bazaltowym, który jest naturalnym kompozytem. Powstałe w wyniku przetopienia kruszywa bazaltowego włókno pozwala na ograniczenie ilości zastosowanych materiałów ropopochodnych.

 Wysokowydajny układ napędowy

PEUGEOT EXALT, który waży zaledwie 1700 kg, jest wyposażony w napęd hybrydowy plug-in HYbrid4 o łącznej mocy 340 koni mechanicznych przenoszonej na cztery koła.  
Wyprofilowana maska skrywa jednostkę 1.6 THP o mocy 270 koni mechanicznych sygnowaną przez PEUGEOT Sport. 6-przełożeniowa automatyczna skrzynia biegów współpracuje z  4-cylindrowym silnikiem benzynowym o maksymalnej mocy do 170 KM z litra pojemności skokowej, co przy objętościowym wskaźniku plasuje go wśród najmocniejszych jednostek świata. 
Silnik elektryczny o mocy 50 kW generujący moc w fazie działania napędu elektrycznego lub hybrydowego jest zintegrowany z tylną osią o zawieszeniu wielowahaczowym. Silnik odzyskuje energię z hamowania, dzięki czemu doładowuje także akumulator. Podczas wytracania prędkości, siła hamowania jest wytwarzana przez moment oporowy silnika elektrycznego. Dzięki temu, technologia HYbrid4 przetwarza energię elektryczną w energię kinetyczną, która zostałaby w przeciwnym przypadku wydzielona w postaci ciepła przez tarcze i klocki hamulcowe. 

Inteligentna technologia HYbrid4 błyskawicznie reaguje na polecenia kierowcy, wybierając optymalny tryb jazdy: napęd wyłącznie elektryczny, benzynowy lub benzynowo-hybrydowy. Dzięki know-how marki PEUGEOT, kierowca może cieszyć się intensywnymi wrażeniami z jazdy i wzorcowym zachowaniem samochodu na drodze.

 

 
Designed by vonfio.de