Home NOWOŚCI CAR OF THE YEAR
CAR OF THE YEAR PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 20 marca 2011 22:53

 

 

 

Pierwszy elektryczny samochodem roku

 

 

Tak, to musiało kiedyś nastąpić. Samochodem roku 2011 w prestiżowym konkursie Car of the Year zostało auto elektryczne Nissan Leaf. Zwycięstwo tego pojazdu nie zaskoczyło nikogo, gdyż wpisuje się w światowe tendencje związane z dbałością o środowisko. Z pewnością przejdzie do historii motoryzacji jako pierwszy w pełni dojrzały i nowoczesny samochód elektryczny.

 Motoryzacja elektryczna miała już swoje wielkie chwile w... XIX wieku. Wtedy jeszcze żaden silnik spalinowy nie mógł konkurować z elektrycznym. Należy przypomnieć o wyczynie Belga Camille Jenatzy, który właśnie w aucie elektrycznym jako pierwszy pokonał granicę 100 km/h.

Nissan Leaf i inne auta elektryczne w przyszłości są skazane na niewątpliwy sukces, jeśli zwiększy się zasięg aut między ładowaniem baterii.

 

 

O Nissanie Leaf mówi jedyny polski juror konkursu Car of the Year redaktor Wojciech Sierpowski.                        „Po raz pierwszy w blisko 50-letniej historii konkursu Car of the Year, ten najbardziej prestiżowy w przemyśle motoryzacyjnym tytuł, przypadł autu o napędzie czysto elektrycznym. Choć w pełni dojrzały Nissan Leaf nie należy do wozów tanich i póki co popularnych, dzięki temu wyróżnieniu, już na zawsze pozostanie symbolem pojazdu rozpoczynającego nową epokę w dziedzinie przemysłu, jak również zmian zachodzących w naszym życiu. Maksymalny zasięg do 150 km z pewnością nie szokuje, ale dla wielu z nas okazuje się zupełnie wystarczający, a poza tym to dopiero początek rozwoju tego typu układów napędowych”.

 

 

 

Czekamy z niecierpliwością na pierwsze jazdy testowe nowego Nissana.

 

 

Tekst; Mirosław Wdzięczkowski

Zdjęcia; Nissan

 
Designed by vonfio.de