Home Volvo VOLVO XC90 D5
VOLVO XC90 D5 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mirosław Wdzięczkowski   
sobota, 19 listopada 2011 17:14

 

 

Volvo XC 90 D5

 

Niegdyś ten model w prestiżowej wersji Ocean Race z benzynowym silnikiem V8 zdobywał Dziki Zachód. Ta wersja z

5-cylindrowym motorem wysokoprężnym 2,4 litra o mocy 205 KM jest nie gorsza. Volvo XC90 nadal jest najbardziej

popularnym samochodem wśród mam dowożących dzieci do szkoły za Atlantykiem, a w tej ekonomicznej wersji z

dieslem tak dzieje się i u nas. 

Wsiadamy

Nieco odnowiony przód, zderzaki z nowymi nakładkami, chromowane ramki w drzwiach i relingi dachowe nadają nowy wizerunek. Wnętrze jak zwykle u Volvo obszerne i przytulne. Fotele doskonale wykończone wysokiej jakości skórą ekologiczną, czytaj skaj wyśmienicie imitujący skórę. Deska rozdzielcza przejrzysta, z czego słynie szwedzka marka. Duża kierownica, nie jest zbyt przesadnie wielka i nie przypomina koła sterowego tankowca. Duża ilość półek i schowków daje możliwość zmieszczenia wielu przedmiotów. Bagażnik obszerny, ze specjalną bardzo przydatną przegrodą, by bagaże się nie przesuwały, gdy nie ma ich zbyt wiele.

 


 

Ruszamy

Trzeba przyznać, iż ten motor jest doskonały. Cichy, ma duży moment obrotowy, dobrze przyspiesza, sprawnie rozpędzając ponad dwutonowe auto, w dodatku skrzynia biegów równie sprawnie zmienia biegi.

Zawieszenie chyba zostało dopracowane, jest odpowiednio sztywne, lecz bez przesady, sprawiając, iż pewnie czujemy się na każdym rodzaju drogi. Sprawnie wybiera dziury i nierówności na drodze. Układ kierowniczy także precyzyjny, jadąc mamy wrażenie, że stale panujemy nad pojazdem. Co więcej auto, mimo iż duże i pojemne prowadzi się jak po sznurku także przy wysokich prędkościach.

 


Bezpieczeństwo

Volvo w Geteborgu posiada specjalny instytut naukowy, i tor doświadczalny do rozbijania samochodów, gdzie firma zdobywa doświadczenie w projektowaniu najbardziej bezpiecznych samochodów. XC90 jest także zaprojektowany w tej konwencji, poza tym to SUV i dzięki temu, że wielki dodatkowo czujemy się bezpiecznie. Na tylnej kanapie są specjalne, możliwe do otwarcia jednym ruchem ręki dziecięce foteliki. Auto jest 7-osobowe, ma trzeci rząd siedzeń, również łatwo dostępny.

 

 

Dwudzielone tylne drzwi dają platformę piknikową po otwarciu


Dane techniczne;

 

Silnik 5-cylindrowy rzędowy

Moc 205 KM przy 4000 obr/min

Moment obrotowy 450 Nm

Skrzynia biegów 6-biegowa automatyczna z sekwencyjną zmianą biegów.

Masa auta 2120 kg

Opony 235/50/18

 

 

To auto nie obnosi się ze swoim luksusem zbyt ostentacyjnie, jest wręcz skromne na pierwszy rzut oka, poprawne jak IKEA, ale eleganckie i konsekwentne. Doskonały samochód na podróże i wyprawy, dla niego turystyka motoryzacyjna to ważna część pracy. Volvo XC 90 w wersji D5 skazany na sukces także w Europie.


 

Tekst i zdjęcia ;Mirosław Wdzięczkowski

 

Przeczytaj również;


VOLVO XC 90 D5 W BOGATYNI

VOLVO ZDOBYWA DZIKI ZACHÓD

VOLVO OLYMPIC CUP

RENAULT LATITUDE NA ŚWIĘCIE BIGOSU 

 

 

 

 


 

 

 

 

 
Designed by vonfio.de