Home Wyprawy/Expeditions RAINBOW TOURS INFORMUJE
RAINBOW TOURS INFORMUJE Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 03 czerwca 2015 12:27

 

Europejskie stolice okiem kierowcy

Gdzie bez obaw można wybrać się własnym samochodem? Które stolice Europy są wyjątkowo nieprzychylne zmotoryzowanym turystom? Odpowiedzi na te pytania są wyjątkowo ważne dla tych, którym marzy się wyprawa po europejskich stolicach.

 

Tu kierowcy nie mają łatwego życia

 

Każda z europejskich stolic, jako miasto o ogromnym znaczeniu i wielkim natężeniu ruchu, jest wielkim dla zmotoryzowanych turystów. Są jednak takie metropolie, w których znalezienie miejsca do parkowania oraz opłaty postojowe sprawiają jeszcze więcej problemów. Są i takie stolice, po których – mimo mniejszego natężenia ruchu – jeździ się fatalnie. Jakie stolice zyskały opinię miast niezwykle wymagających dla kierowców?


Od dawna wiadomo, że jednym z tych miast, które lepiej zwiedzać na rowerze lub skuterze niż samochodem, jest Rzym. Tu wielkim wyzwaniem są wąskie uliczki oraz rzesze turystów. Tłok zniechęca też do samochodowych wycieczek po Wiedniu, szczególnie w tym okresie, gdy stolica Austrii staje się wyjątkowo atrakcyjna ze względu na tak chętnie urządzane tu imprezy kulturalne. Problematyczną stolicą jest też Madryt. W tym mieście kierowcy być może nie muszą się borykać z problemem zatłoczonych ulic, za to w gęstej sieci miejskich ulic łatwo stracić orientację w terenie. W przypadku Londynu też pojawia się spory problem w postaci ruchu lewostronnego – wyjątkowo utrudniającego życie polskim kierowcom goszczącym po raz pierwszy na terenie Wielkiej Brytanii.

Wymienione już stolice lepiej zwiedzać albo przy wsparciu komunikacji miejskiej (po pozostawieniu samochodu na obrzeżach miasta), albo w ramach zorganizowanej wycieczki. Wystarczy znaleźć biuro podróży, jak na ten przykład Rainbow Tours, które często zaprasza na objazdowe wyprawy po najpiękniejszych stolicach Europy. To najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób na zwiedzenie tych miast, które nawet dla dobrych kierowców są miejscami problematycznymi.

 Stolice przyjazne kierowcom: gdzie warto się wybrać?

Ze względu na niewielką odległość oraz nieco mniejsze zainteresowanie ze strony turystów wśród miast najchętniej odwiedzanych przez polskich automaniaków prym wiodą stolice państw sąsiadujących z Polską. Dość dobre opinie ma Bratysława, choć jej wąskie ulice mogą odstraszać niektórych kierowców. W miarę przyjaznym miastem jest dla kierowców Berlin. Zbiera on przede wszystkim pozytywne opinie ze względu na łatwy, wygodny i szybki dojazd (co jest zasługą dobrze utrzymanych autostrad) oraz za sporą liczbę parkingów w przystępnej cenie. Niestety, i tu trzeba się liczyć z korkami, które dla osób planujących intensywne zwiedzanie Berlina i jego okolicy mogą się okazać sporą przeszkodą. Należy też pamiętać o specjalnych strefach, po których od 2008 roku można się poruszać wyłącznie takim samochodem, który – z punktu widzenia ekologii – spełnia określone wymagania. Strefy Ekologiczne mogą być dla jednych przeszkodą, jednak dla kierowców posiadających stosowne naklejki są szansą na jazdę po mniej zatłoczonych ulicach.

 

Podróżowanie po Europie własnym samochodem może być wspaniałą przygodą. Warto jednak pamiętać, że jazda po mieście zawsze jest trudnym zadaniem. W przypadku stolic sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdyż tu trudno znaleźć miasto wolne od korków i problemów z parkowaniem. Są wprawdzie miasta, w których czeka na zmotoryzowanych kierowców nieco mniej kłopotów, jednak o komforcie jazdy trudno mówić nawet w ich przypadku.


 
Designed by vonfio.de