Home Wyprawy/Expeditions VOLVO W TUMIE
VOLVO W TUMIE Email
Wpisany przez Robert WDZIĘCZKOWSKI   
niedziela, 23 kwietnia 2017 07:22

 

MIĘDZY HISTORIĄ A NOWOCZESNOŚCIĄ


Najbardziej znane turystyczne miejsca są oblegane przez zwiedzających. My wybraliśmy się tam, gdzie są historyczne perełki, by potem przejechać ku nowoczesności. A towarzyszył nam pojazd wyjątkowy – VOLVO S90 AWD D4 POLESTAR – przeczytaj test VOLVO.


ZNAJDŹ NAS TEŻ NA YOUTUBE oraz FACEBOOK

 

ZOBACZ TEŻ; VOLVO S90 i V90 - PREMIERA


Autostrada do Strykowa jest jak zwykle dość zatłoczona, a potem na północ w kierunku Torunia już bardziej luźna. Skręcamy w stronę historycznej, znanej od wczesnego średniowiecza ŁĘCZYCY. Przed historycznym miastem warto skręcić o 2 kilometry w lewo by ujrzeć prawdziwą perełkę z XII wieku – typowy romański kościół w Tumie.

 

Obok  kolegiaty jest też uroczy kościół drewniany.

 

 

Typowa romańska architektura oraz nowsze gotyckie zdobienia i rzeźby.

 


Archikolegiata Najświętszej Marii Panny i Św. Aleksego w Tumie wzniesiona w pobliżu dawnego, wczesnośredniowiecznego grodu. Należy do najznamienitszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Według najnowszych badań powstało już w 997 roku pierwsze w Polsce opactwo benedyktynów, dzięki ufundowaniu go przez Bolesława Chrobrego i Św. Wojciecha.

 

Kilometr od Tumu jest skansen.

 


Stąd już tylko kawałek do Łęczycy – miasta powiatowego nad Bzurą w centralnej Polsce w województwie łódzkim. Onegdaj Łęczyca była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Miasto jest znane jako gród już od X wieku. Najbardziej znane jest ze słynnego zjazdu dostojników w 1180 roku. Obecnie mieszka tu 14730 mieszkańców.

 


Z Łęczycy  już całkiem niedaleko jest do miasta Łodzi, gdzie najbardziej intryguje nas niedawno oddany ogromny i piękny, nowoczesny dworzec kolejowy Łódź Fabryczna.

 


Stąd już swobodnie autostradą do stolicy. Nasz partner VOLVO S90 D4 AWD POLESTAR to auto prędkie doskonale jeżdżące i dające poczucie wygody. Spisywał się wręcz znakomicie ( o czym więcej przeczytacie w teście).

 

Tekst, zdjęcia i filmy; Robert i Mirosław Wdzięczkowscy

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ;

 

VOLVO W ŚWIĘTYM KRZYŻU

 

VOLVO XC70 D4 W ŚWIĘTOKRZYSKIEM

 

AUTO-TURYSTYKA W GRUZJI

 
Designed by vonfio.de