Home Wyprawy/Expeditions PIĘKNE ZIELONE LUBUSKIE
PIĘKNE ZIELONE LUBUSKIE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mirosław Wdzięczkowski   
sobota, 16 lipca 2011 21:13

 

Greenline wśród lasów

 

 

SKODA wprowadziła całą gamę bardziej ekologicznych wersji samochodów, o niższym zużyciu paliwa i emisji spalin. To pierwszy etap wprowadzania coraz bardziej zaawansowanych technologii ochrony środowiska. Aż się prosi, by pojechać takim autem w rejon gdzie trawa zielona i woda czysta.W nieco mniej znane tereny przy zachodniej granicy kraju.

ZOBACZ TAKŻE;   MUZEUM SKODY W MLADA BOLESLAV

 

 

Województwo lubuskie znane jest z wielkiej ilości lasów i czystych, pięknych jezior. Jest tam wiele intrygujących zabytków i ciekawych miejsc. Może nie jest tak znane, jak Mazury, lecz my to zmienimy.

W tym celu postanowiliśmy wybrać się najnowszą Skodą Superb GreenLine na wyprawę w okolice Zielonej Góry. Linia ekonomicznych i ekologicznych modeli skody charakteryzuje się niskim zużyciem paliwa i niższą emisją spalin. Każdy z modeli ma system start-stop, specjalnie dobrane przełożenia skrzyni biegów, by zużycie paliwa było jak najmniejsze. Ten model Skody Superb ma silnik 1,9 TDI 105 KM i wystarczająco dużo momentu obrotowego, by sprawnie poruszać się po drodze. Współpracuje z 5-biegową mechaniczną skrzynią biegów.

 

 

W 400 kilometrowej drodze pierwszy przystanek to Łowicz, tam jest duży, elegancko odnowiony rynek. Na szczęście niedaleko w Strykowie zaczyna się autostrada, którą w 2 i pół godziny przemieścimy się do Nowego Tomyśla i już można zwiedzać. O cztery kilometry na północ od drogi E30 między Świebodzinem, a Świeckiem jest Łagów, miasteczko uroczo położone między trzema jeziorami z zamkiem Joannitów na wzgórzu. Zamek został zbudowany w XIV wieku przez zakon Joannitów. Obecna bryła budynku pochodzi z XVII w, składa się z czterech dwukondygnacyjnych skrzydeł, które tworzą renesansowy dziedziniec.

 


Warto zajrzeć do innych małych miejscowości nieopodal, które mają specyficzną architekturę z przełomu XIX i XX w.

W nieodległym Drzonowie jest muzeum sprzętu wojskowego, w którym zgromadzono niesamowitą ilość armat, czołgów, samolotów i innego sprzętu, włącznie z odrzutowymi radzieckimi samolotami bombowymi. W malowniczej miejscowości Niedźwiedź trwają plenery rzeźbiarskie i dni gminy. Odbywają się zawody drwali i koncerty.

 

 

Trzeba przyznać, iż Superb wzbudza zainteresowanie w każdym miejscu, gdzie się pojawi. Uwagę przyciąga zielona koniczynka wersji Greenline.

Niedaleko jest też leśny rezerwat przyrody „Buczyna Łagowska”, powstały w 1968 r. na 115 hektarach w Nadleśnictwie Świebodzin. Obszar rezerwatu to teren wzgórzowy z charakterystycznymi pagórkami i licznymi kotlinami, oraz rynnowymi zagłębieniami ukształtowanymi przez morenę czołową ostatniego zlodowacenia. Warto zajrzeć też do rezerwatu przyrody „Nad Jeziorem Trześniowskim”, utworzony w 1965 r na powierzchni 48 hektarów. Ma wyjątkowo urozmaiconą rzeźbę terenu. Oba rezerwaty należą do Łagowskiego Parku Krajobrazowego.

 

 

Nieopodal jest Świebodzin, słynny ostatnio z wielkiego pomnika Jezusa na wzgórzu o wysokości 33 metrów i z trzymetrową koroną. Jest wyższy od tych w Rio de Janeiro i Lizbonie. To jest poważne miejsce pielgrzymkowe. Na rynku w Świebodzinie jest ławeczka, a na niej przysiąść można obok... Czesława Niemena.

Stąd już blisko do Zielonej Góry, która rzeczywiście jest zielona, położona wśród lasów i na wielu wzgórzach. Ciekawym miejscem jest nieduży ogród botaniczny. Są tam wszelkie gatunki roślin, jakie mogą przetrwać w naszych warunkach pogodowych. Na wzgórzu nieopodal centrum miasta, półtora kilometra od ogrodu botanicznego jest znana palmiarnia. To bardzo atrakcyjny, szklany budynek z wieloma roślinami tropikalnymi i tarasem dachowym z pięknym widokiem na całe miasto.


 

Na północ od Zielonej Góry w okolicach Międzyrzecza i Skwierzyny jest wiele bunkrów do zwiedzania, cały szaniec, Wał Pomorski z okresu drugiej wojny światowej. Warto zwiedzić kilka z nich, gdyż mają wiele pięter w głąb i nieprzebrane korytarze. Ciekawy jest też pałac w miejscowości Glisno. Nieopodal warto zwiedzić zabytek kultury technicznej, działający do dziś, tamę na małej rzeczce koło miejscowości Bledzew.

 

 

Tereny województwa lubuskiego są piękne i czyste. Z bazą hotelową nie ma problemu. Są hotele różnych kategorii, które nie są oblegane. W tak piękne tereny wybranie się ekologiczną wersją Skody Superb, to dobre rozwiązanie. To auto rodzinne, o ogromnej ilości miejsca na tylnej kanapie i wielkim bagażniku z klapą otwieraną na dwa sposoby, bądź jak w limuzynie, lub jak w hatchbacku. To rozwiązanie ułatwia załadunek gabarytów. Gdy jeszcze złożymy oparcia tylnych siedzeń, mamy niemal dostawczaka. Czyli jest to auto w sam raz na podróż, gdzie woda czysta i trawa zielona.


 


 

 

Tekst; Mirosław Wdzięczkowski

Zdjęcia; Adam Nurzyński i Mirosław Wdzięczkowski

 

 

Przeczytaj także;

SKODA SUPERB GREENLINE TEST

YETI ZDOBYWA BIESZCZADY

SKODA SUPERB KOMBI NA LITWIE

AUTO-TURYSTYKA W ALPACH

 

 

 

 

 

 


 

 
Designed by vonfio.de