Home Wyścigi/Race KIA LOTOS RACE PRZED SEZONEM
KIA LOTOS RACE PRZED SEZONEM Email
Wpisany przez Robert WDZIĘCZKOWSKI   
czwartek, 30 marca 2017 21:17

 

ZMIANA WARTY w KIA LOTOS RACE

Po raz pierwszy od wielu lat w Mistrzostwach Polski Kia Picanto nowi kierowcy stanowią większą grupę niż zawodnicy, którzy za kierownicą wyścigowych Picanto zaliczą drugi lub nawet trzeci sezon. Wśród kierowców są reprezentanci z Polski oraz z Niemiec i z Węgier. Barw tego ostatniego kraju bronią… dwie kobiety, jedyne w tegorocznej stawce zawodników. Przedział wiekowy kierowców wynosi od 14 do 43 lat, bo KIA LOTOS RACE to jedyna seria wyścigowa, która jest w zasięgu ręki niemal każdego miłośnika sportu samochodowego.


ODSZUKAJ NAS NA YOUTUBE oraz FACEBOOK


PRZECZYTAJ TEŻ; KIA LOTOS RACE PRZED STARTEM

 

Ogromne emocje podczas 12 wyścigów na 6 europejskich torach zapowiadają się także dlatego, że na starcie zabraknie zawodników, którzy zajęli całe podium w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski Kia Picanto w ubiegłym roku.

Zgodnie z podstawowym założeniem KIA LOTOS RACE, którym jest nie tylko wyławianie i szlifowanie młodych talentów, ale – przede wszystkim – umożliwienie kierowcom wejścia na ścieżkę kariery w sporcie samochodowym, aktualni Mistrz i Wicemistrz Polski Kia Picanto – Karol Urbaniak i Albert Legutko – w tym roku będą próbować swoich sił w Renault Clio Cup Central Europe. Co ciekawe, Mistrzostwa Polski Kia Picanto i Renault Clio Cup Central Europe spotkają się już podczas pierwszej tegorocznej rundy KIA LOTOS RACE rozgrywanej na Motorsport Arena Oschersleben. Jak najszybsi kierowcy zeszłorocznych Mistrzostw Polski Kia Picanto poradzą sobie w mocniejszych samochodach i jak za kierownicą wyczynowych Picanto zaprezentują się ich następcy będzie można przekonać się już w ostatni weekend kwietnia.

 


W ślady Urbaniaka i Legutki poszli jeszcze Max Zchuppe oraz Tomasz Magdziarz, którzy w ubiegłym roku również ścigali się za kierownicą Kia Picanto. Ten drugi kierowca pozostał wierny KIA LOTOS RACE także w tym sezonie i będzie próbował łączyć udział w dwóch seriach wyścigowych. Szczególnie podczas rundy na Motorsport Arena Oschersleben może okazać się to nie lada wyzwaniem. Na przesiadkę z auta do auta w czasie treningów i kwalifikacji były piłkarz będzie miał tylko 15 minut. W trakcie niedzielnych zawodów też nie będzie łatwo, gdyż wyścigi obydwu serii zaplanowano tuż po sobie.  „Trzeba w końcu stanąć na pudle nad 1 i… przejść do czegoś mocniejszego” – mówi z uśmiechem Tomasz Magdziarz, któremu trudno rozstać się z atmosferą panującą w KIA LOTOS RACE.

Damian Litwinowicz, który – podobnie jak Tomasz Magdziarz – za kierownicą Kia Picanto zaliczy w tym roku już trzeci sezon, wyścigi KIA LOTOS RACE również chwali za „atmosferę, która panuje w Paddocku oraz za wyrównaną walką na torze”. Te dwa aspekty – wyrównany, wysoki poziom współzawodnictwa oraz wyjątkowa atmosfera – przyciągają do KIA LOTOS RACE nowych zawodników. Nie tylko tych najmłodszych, którzy trafiają tu z kartingu, ale również znacznie starszych, którzy w profesjonalnym wydaniu chcą realizować marzenia z młodości. „Bardzo ważne jest profesjonalne wsparcie ze strony Kia Motors Polska. Tylko dzięki temu możemy ścigać się po całej Europie i w super atmosferze za dość przystępne pieniądze jak na profesjonalny motosport” – uważa tegoroczny debiutant w KIA LOTOS RACE, 39-letni Jakub Dwernicki, który w czasach liceum przez 4 lata ścigał się w kartingu i był na dobrej drodze do tytułu Mistrza Polski w tej dyscyplinie.

 


Kartingowe korzenie mają także 14-latkowie – między innymi Nikodem Wierzbicki i Szymon Jabłoński. Ten pierwszy ostatnie 6 lat spędził w profesjonalnym kartingu w Polsce, Czechach oraz we Włoszech. Oprócz tego „od 3 lat wraz z Janem Antoszewskim oraz Damianem Litwinowiczem trenujemy na lotniskach poprzednimi Picanto, jeszcze z czasów KIA LOTOS CUP. Od 2 lat mam pozwolenia na branie udziału w imprezach typu Track Day oraz Superoes na Torze Poznań, a od zeszłego roku biorę udział także w treningach organizowanych na zagranicznych torach” – dodaje Nikodem.

Nie ma się co dziwić, że jego rówieśnik – Szymon Jabłoński – może uważać, iż przygodę z motorsportem rozpoczął zbyt późno, bo w wieku… 12 lat. „Dlatego z kartingu do wyścigów samochodowych przesiadam się najwcześniej jak to możliwe” – mówi Szymon.

Wyścigowy weekend KIA LOTOS RACE na Motorsport Arena Oschersleben, pierwszy z sześciu tegorocznych, zacznie się już w piątek, 28 kwietnia, od dwóch 30-minutowych treningów (początek o godzinie 9:15 i 13:50). W sobotę, już na godzinę 8:30, zaplanowano pierwszą z trzech sesji kwalifikacyjnych, która będzie trwała 30 minut. Druga część kwalifikacji, trwająca 15 minut, rozpocznie się o godzinie 11:20. 10-minutowy finał kwalifikacji do pierwszego wyścigu wystartuje o godzinie 17:15. Pierwszy wyścig w niedzielę rozpocznie się o godzinie 9:40, drugi – o 15:45. Oprócz wyścigów KIA LOTOS RACE na Motorsport Arena Oschersleben będzie można zobaczyć zmagania kierowców serii – ADAC Formel 4, ADAC TCR Germany, ADAC GT Masters i Renault Clio Cup z udziałem 3 Polaków.

Partnerem strategicznym Kia Motors Polska przy organizacji Mistrzostw Polski Kia Picanto jest firma LOTOS Oil. KLR wspomagają także Bank BGŻ BNP Paribas oraz Hankook.

 

Projekt jest również współfinansowany ze środków prewencyjnych PZU, w ramach prowadzenia działalności mającej na celu zapobieganie powstawaniu lub zmniejszanie skutków wypadków ubezpieczeniowych.

 
Designed by vonfio.de