Home Podróże sentymentalne MUZEUM SKODY W MLADA BOLESLAV
MUZEUM SKODY W MLADA BOLESLAV Email
Wpisany przez Mirosław Wdzięczkowski   
piątek, 02 grudnia 2011 21:51

 

Tam gdzie auta robią od stu lat

 

Byliśmy już w muzeum Tatra w Koprivnicach, BMW w Monachium, Volkswagena w Wolfsburgu. Od dawna planowaliśmy pojechać do muzeum jednej z najbardziej zasłużonych dla rozwoju motoryzacji marek w Europie. Marki, która nawet w czasach siermiężnej komuny była najlepszą w bloku wschodnim, SKODA. No cóż Czesi zawsze byli bliżej niż my wszelkich zdobyczy cywilizacyjnych, co znamy sprzed tysiąca lat z naszej historii.

 

 

Kiedyś już, dawno temu byłem w tym muzeum w Malda Boleslav, ale właśnie się rozwijało i rozbudowywało, mieliśmy nadzieję na wiele intrygujących eksponatów. Na miejscu się okazało, iż warto było. Zobaczyć miejsce gdzie powstawało auto u naszych południowych sąsiadów.

 

 

Takie auta wyczynowe wygrywały wiele imprez

 

Zobaczyliśmy od pierwszych egzemplarzy, do modeli prototypowych, które się nie ukazały w produkcji seryjnej. Niektóre egzemplarze były jednak niedostępne, bowiem podlegały troskliwej opiece – renowacji jakiej poddawali je konserwatorzy.

 

 

 


 

Podczas pobytu i utrwalenia kilku zdjęć z muzeum, nawet auto jakim dojechaliśmy Skoda Octawia RS wywarło dostatecznie duże wrażenie na jednych z gości muzeum i zostało wśród eksponatów utrwalone i pojedzie na zdjęciu do Tajlandii.

 

 


 

Kolega, który nie był i nie miał okazji być fascynatem tej marki, miał okazję naocznie przekonać się, jak w chwili obecnej wygląda historia auta i jak wygląda jego najnowsza oferta salonu firmowego umieszczonego obok muzeum. Należy wspomnieć, że początek to były motocykle a dopiero potem nastała dla dzisiejszej Skody era samochodów, która ewoluowała przez kolejne dekady do dzisiejszych Skoda Yeti czy Citigo.

Bowiem modele 1000MB, Spartak 440, Octavia czy Felicja już szykują się na miejsca w muzeum.

 

 

 

Produkty panów Laurin & Klement mają bogatą historię. My znamy tę markę od wielu lat z sukcesów sportowych. Skoda była Mistrzem Świata w Rajdach Samochodowych w F2, czyli wśród aut z napędem na jedną oś. Muzeum w Mlada Boleslav kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy w Jakuszycach zawsze służy gościną. Warto tam przyjechać za kilka miesięcy, gdyż muzeum się rozbudowuje i na ukończeniu są nowe sale, w których zmieści się wiele eksponatów.

 


 


 

 

Tekst i zdjęcia; Bartosz Idzikowski, Adam Władysław Jankowski i Mirosław Wdzięczkowski

 

Specjalne podziękowania dla Skoda Auto Poland za umożliwienie wizyty.

 

Zobacz także;

PÓŁWIECZE SKODY OCTAVIA COMBI

SKODA SUPERB W LUBUSKIEM

SKODA YETI W BIESZCZADACH

 

Zobacz galerię zdjęć na facebookMUZEUM SKODY

 

 
Designed by vonfio.de