Home Formuła 1/F1
Formuła 1
F1 GP Japonii 2012 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Leszek Kowalczyk   
piątek, 12 października 2012 22:41

Japoński weekend

GP Japonii na torze Suzuka należy do jednego z ulubionych w kalendarzu zarówno przez większość kibiców jak i kierowców. Odbywa się na jedynym torze, który ma kształt cyfry 8, jest starego typu, posiada wiele ciekawych i wymagających partii i nie zaprojektował go Herman Tilke, co dla wielu osób jest niezaprzeczalną zaletą. Zanim zespoły dotarły do Kraju Kwitnącej Wiśni gruchnęła w świecie F1 informacja, na którą czekano od miesięcy. Lewis Hamilton od dzieciństwa związany z McLaren’em, dzięki któremu zawdzięcza obecną wysoką pozycję w wyścigach, od przyszłego roku przechodzi do zespołu Mercedes. Chciałoby się rzecz: Zdrada!

 

 

Więcej…
 
F1 GP Singapuru 2012 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Leszek Kowalczyk   
sobota, 29 września 2012 22:10

 

Wieczór niespodzianek w Singapurze

 

GP w Singapurze należy do moich ulubionych z kilku powodów. Odbywa się wieczorem i relacja z wyścigu na tle miasta wygląda wyjątkowo spektakularnie. Dodatkowo uliczny, bardzo kręty tor jest jednym z najdłuższych w kalendarzu. Warunki klimatyczne panujące w Singapurze, a więc temperatura ponad 25 stopni i wilgotność 70%, wymagają zarówno od kierowców jak i bolidów najwyższej formy. Nie ma tu miejsca na błędy, a każdy z nich może skończyć się neutralizacją i wyjazdem samochodu bezpieczeństwa. Nie było jeszcze takiego wyścigu, w którym mercedes Bernda Mayländera nie pojawiłby się, ustawiając za sobą sznur samochodów. Charakterystyka toru sprzyja bolidom szybkim w zakrętach, a nie na prostej, stąd wszystkie oczy były zwrócone w kierunku Red Bulla. Po ostatniej klęsce i stracie punktów we Włoszech oczekiwania były wysokie.

 

Więcej…
 
F1 GP Włoch 2012 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Leszek Kowalczyk   
poniedziałek, 17 września 2012 21:23

Nieprzewidywalna Monza


Genialny – można powiedzieć o Sergio Perezie po GP Włoch. Ten młody kierowca Saubera coraz lepiej poczyna sobie na torze nawiązując równą walkę z liderami. To co zrobił na Monzy, to z jaką lekkością wyprzedzał kolejnych kierowców utwierdza mnie tylko i wyłącznie w przekonaniu, że już niedługo, może nawet od przyszłego sezonu, zacznie się o nim mówić jako o pretendencie do tytułu mistrza. Dla mnie to on był głównym bohaterem tego weekendu, mimo iż nie stanął na najwyższym stopniu podium. Oczywistym jest, że prócz talentu kierowcy potrzebny jest również dobry, zgrany zespół i szybki bolid. Zespół Sauber do czołówki nie należy, ale na Monzy, najszybszym torze w kalendarzu, udowodnił, że ma czym powalczyć.

Więcej…
 
F1 GP Belgii 2012 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Leszek Kowalczyk   
poniedziałek, 03 września 2012 22:32

 

And the winner is …

 

And the winner is Romain Grosjean. Są ludzie od których wiele zależy, którzy decydują o przebiegu danej sytuacji, którzy dyktują warunki i którym podporządkowują się inni. Można powiedzieć, że taką osobą w tegorocznym wyścigu na torze SPA okazał się Grosjean. Już od startu ustawił jego przebieg. Niestety nie zrobił tego intencjonalnie. Swoją brawurą (nie używając bardziej dosadnych słów) po raz czwarty w tym sezonie, a był to dwunasty wyścig, doprowadził do kolizji na prostej startowej.

 

Więcej…
 
F1 GP Węgier 2012 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Leszek Kowalczyk   
poniedziałek, 30 lipca 2012 22:53

Czas na wakacje

 

Ostatnia, przed ponad miesięcznymi wakacjami, 11. runda mistrzostw świata Formuły 1 odbyła się na Węgrzech na słynnym torze Hungaroring. To magiczne miejsce, które rok w rok przyciąga tłumy. Zastanawia mnie ten fenomen, ponieważ tor do najszybszych nie należy, jest wąski, kręty, ma krótką prostą, a więc ciężko się na nim wyprzedza. Swoją specyfiką bardziej przypomina tory uliczne. Szybkość schodzi na drugi plan, ważniejsza jest aerodynamika, trzymanie w zakrętach. Auta jadą w procesji, jedynie trafna strategia zmian opon powoduje fluktuacje pozycji na torze. Być może rzesze kibiców przyciąga infrastruktura, bliskość autostrady i parku basenowego, a może zmienność pogody. Nie wiem. Dla mnie jest to kolejny tor, na którym największe emocje budzą kwalifikacje.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4
Designed by vonfio.de